Witaj w skromnych progach naszego portalu


Zapraszamy

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie szukałaby jakiś ciekawych inspiracji kulinarnych. Jeżeli należysz do tych osób to koniecznie zapoznaj się z naszym portalem. Znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji dotyczących jedzenia, napojów, drinków, a także aranżacji kuchnii. Sprawdź nas!


Czy warto spożywać jajka? Jakiego typu posiadają wartości odżywcze? Czy mają dużo kalorii?

Posted on 11/12/2018 7:19am

W naszej rodzimej kuchni jajka są bardzo ważne, więc są podstawą dużej liczby potraw. To bardzo dobrze, ponieważ mają bardzo dużą wartość odżywczą oraz smakową. Bardzo dużo zawierają witamin oraz wartościowych składników mineralnych.


Z jajek bez problemu możemy zrobić jajecznicę albo omlet, jajka można podać na twardo, sadzone, albo po wiedeńsku. Do przyrządzenia ich jest wiele pomocnych przyrządów, dzięki którym możemy przyrządzić ciekawe potrawy na przykład .


Niektórzy mawiają, że jajko to symbol życia oraz zdrowia jak się okazuje rzeczywiście jest w tym dużo prawdy. To pokarm pełnowartościowy, jaki zawiera wszelkie podstawowe składniki odżywcze, niezbędne do budowania jak i regeneracji tkanek. W jajku w związku z tym można znaleźć witaminy z grupy B, lecz także A, D i E. W nim znajduje się dobrze przyswajalne żelazo, fosfor czy wapń. Jajko jest niezbędnym elementem zdrowej diety, nie zawiera wielu kalorii, ponieważ jedno ma ich mniej więcej osiemdziesiąt. Białko jaja prawie w całości jest wodą, jego dziewięć procent to cenne aminokwasy, natomiast tylko niepełny procent stanowią węglowodany, witaminy i sole mineralne.
Spodki do jajek
Author: Alan Cleaver
Source: http://www.flickr.com

Żółtko to jednakże prawdziwa bomba kaloryczna, bo w stu gramach jest aż 350 kalorii. Znajdują się tam również tłuszcze, stanowią one sześćdziesiąt procent żółtka. Jednak, około jedna trzecia z nich to lecytyna, jaka rozbija tłuszcze oraz cholesterol na cząstki, prze co zapobiega przyczepianiu się ich do ścian naczyń krwionośnych. Jajko ma dość spore ilości cholesterolu. Jest on co prawda bardzo potrzebny dla dzieci do rozwoju mózgu oraz całego układu nerwowego, jednak osoby, jakie posiadają za wysoki poziom cholesterolu we krwi, powinny uważać. Najlepiej jeśli ograniczą się do dwóch-trzech jajek w tygodniu. Jednakże nie należy całkiem rezygnować z ich jedzenia, tym bardziej ze strachu przed miażdżycą albo nadwagą.


Jajko zrobione na różne sposoby, to rzeczywiście doskonały pomysł na pożywne śniadanie. Najbardziej zdrowe jest jajko na twardo oraz po wiedeńsku. Najbardziej istotne jest to, że przyrządza się je nie używając innych dodatków, więc organizm trawi je krócej. Pamiętajmy jednakże, że zbyt długie gotowanie powoduje utratę cennych wartości. Jeżeli chcielibyśmy częściej jeść jajka zaopatrzmy się w pomocne przyrządy, jak

Tags: kuchnia, jajka, jajecznica