Witaj w skromnych progach naszego portalu


Zapraszamy

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie szukałaby jakiś ciekawych inspiracji kulinarnych. Jeżeli należysz do tych osób to koniecznie zapoznaj się z naszym portalem. Znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji dotyczących jedzenia, napojów, drinków, a także aranżacji kuchnii. Sprawdź nas!


Żeliwo - jego własności, użycie oraz konserwacja

Posted on 17/02/2019 7:43am

Żeliwo to surowiec niesłychanie solidny, mało podatny na rdzewienie, a przy tym zapewniający bezgraniczne możliwości modelowania.


Z żeliwa odlewa się między innymi sprzęty do ogrodu, garnki jak też patelnie, rozlicznego rodzaju dekoracje.
jedzenie
Author: RustyClark (hottnfunkyradio.com)
Source: http://www.flickr.com


Ten wielozadaniowy surowiec powstaje w drodze stopu stali z fosforem jak też szeregiem pozostałych pierwiastków. W zależności od rodzaju stopu, powstałe żeliwo różni się własnościami, a co się z tym wiąże, także przeznaczeniem. Wszelakiego typu śruby, włazy oraz pozostałe części pracujące pod ogromnym naprężeniem sporządza się z bardziej sprężystego, wytrzymałego na sprężanie żeliwa typu sferoidalnego, bez kłopotu wytrzymującego obciążenia około parudziesięciu ton. Zaś większość produktów powszedniego użycia, jak sprzęty do ogrodu, części ozdobne, czy też naczynia, powstaje z tak zwanego szarego żeliwa.


Jakie są własności tego metalu? Jest z pewnością dosyć ciężki. Z tej przyczyny raczej nie nada się do wielkich obiektów (dla przykładu sprzętów), które z założenia mają być po wielokroć przesuwane. Na ławce z żeliwa jednak spokojnie przysiądą nasze prawnuki, a może też następne generacje, bowiem niezmienność materiału gwarantuje, iż przetrwa długie lata.

Jeśli masz zamiar wiedzieć więcej, doczytaj także (https://durszlak.pl/przepisy-kulinarne/ciesteczka-owsiane) informacje umieszczone na następnej witrynie - tam mamy na Ciebie specjalne wątki.

Zawdzięcza to m.in. dużej wytrzymałości na korozję. Dzięki zawartości węgla metal ów rdzewieje tylko na powierzchni. Jeżeli zdarzy nam się ujrzeć na nim rudawe plamki, starczy je wyczyścić, ażeby się przekonać, że rdza nie wniknęła w głąb żeliwa.
Popularne są stworzone z tego stopu patelnie: zwyczajne, grillowe, bądź ze specjalnymi wgłębieniami do smażenia jajek bądź placków. Na pewno przyda się nam także żeliwna patelnia do naleśników.

Tags: grill, dom, gra, dekoracje, surowiec