Witaj w skromnych progach naszego portalu


Zapraszamy

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie szukałaby jakiś ciekawych inspiracji kulinarnych. Jeżeli należysz do tych osób to koniecznie zapoznaj się z naszym portalem. Znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji dotyczących jedzenia, napojów, drinków, a także aranżacji kuchnii. Sprawdź nas!


Żeliwo - przymioty, zastosowanie jak też pielęgnacja

Posted on 19/04/2018 9:58am

Żeliwo to surowiec niesłychanie solidny, mało podatny na rdzewienie, a przy tym przynoszący bezgraniczne możliwości modelowania.


Z owego surowca odlewa się między innymi meble do ogrodu, patelnie jak też garnki, rozmaitego typu dekoracje.
łazienka
Author: Internity
Source: Internity


Ten uniwersalny materiał może powstać w drodze stopu stali z fosforem oraz szeregiem pozostałych pierwiastków. W zależności od typu stopu, powstałe żeliwo różni się przymiotami, a co za tym idzie, również użyciem. Wszelakiego rodzaju śruby, włazy a także pozostałe części pracujące pod wielkim naprężeniem fabrykuje się z bardziej sprężystego, odpornego na ściskanie żeliwa sferoidalnego, bez kłopotu wytrzymującego obciążenia w przybliżeniu parudziesięciu ton. Zaś większa część artykułów powszedniego użycia, takich jak meble ogrodowe, fragmenty ozdobne, albo naczynia, powstaje z tak zwanego żeliwa szarego.


Jakie są własności owego metalu? Jest on na pewno nadzwyczaj ciężki. Z tej przyczyny raczej nie nada się do wielkich obiektów (dla przykładu sprzętów), jakie z założenia mają być częstokroć przenoszone. Na ławce z żeliwa jednakże spokojnie przysiądą nasze prawnuki, a może również kolejne pokolenia, ponieważ niezmienność surowca gwarantuje, iż przetrwa całe lata. Zawdzięcza to m.in. dużej odporności na korozję. Dzięki treści węgla żeliwo koroduje jedynie powierzchniowo. Jeżeli zdarzy nam się zauważyć na nim rudawe plamki, wystarczy je oczyścić, aby się przekonać, że rdza nie weszła w głąb przedmiotu.
Bardzo popularne są stworzone z owego stopu patelnie: zwyczajne, grillowe, albo ze specjalnymi wgłębieniami przeznaczonymi do smażenia jaj czy placków. Przyda się nam też żeliwna patelnia do naleśników.

Tags: gra, bar, surowiec