Witaj w skromnych progach naszego portalu


Zapraszamy

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie szukałaby jakiś ciekawych inspiracji kulinarnych. Jeżeli należysz do tych osób to koniecznie zapoznaj się z naszym portalem. Znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji dotyczących jedzenia, napojów, drinków, a także aranżacji kuchnii. Sprawdź nas!


Jakie noże to wedle Japończyków noże trzech cnót?

Posted on 04/04/2018 7:47pm

Jednym z najbardziej popularnych noży kuchennych w Japonii są noże Santoku, które charakteryzują się skrajnie dużą ostrością i szeroką klingą. Atuty tego przedmiotu na pewno doceni nie tylko każdy profesjonalny szef kuchni, ale także kucharz-amator.


kotlet
Author: Kamil Porembiński
Source: http://www.flickr.com


Nóż Santoku Miyabi ułatwia niezwykle równomierny rozkład sił, co sprawia, że cięcie jakiegokolwiek półproduktu jest wygodne oraz precyzyjne. Ułatwia to także wysoka faseta, która obniża tarcie. Szczególnie warta uwagi jest także niezwykle ergonomiczna rękojeść, dzięki której kucharz może cieszyć się z tego przyrządu. Nóż taki doskonale sprawdza się przy krojeniu ryb czy też owoców. Jest to konieczny element wyposażenia kuchni w czasie przygotowywania dowolnych japońskich dań. nóż santoku miyabi jest tak wyjątkowy m.in. ze względu budowy klingi, co jest skutkiem setek lat wzmożonej pracy fachowców z Seki, czyli japońskiego "miasta noży". Rdzeń takiego noża jest skrajnie twardy (63 Rockwella), ponieważ jest stworzony z proszkowej stali.
Bruschetta
Author: Tarsmak
Source: Tarsmak


nóż santoku miyabi
Author: wwwpieknowdomu.pl
Source: wwwpieknowdomu.pl


Godne podkreślenia jest również to, że płaszczyzna klingi jest zawsze ręcznie kuta, a budowa płaszczyzn noża ma funkcjonalny wygląd. Powierzchnia noża ma wgłębienia, które zapobiegają przyklejaniu się do niej fragmentów krojonego jedzenia. Rękojeść noża Santoku Miyabi jest znakomicie wyważona i niezwykle pewna, jeżeli weźmie się pod uwagę jej kształt. Ostrze jest wyprodukowane z trzech warstw hartowanej mrozem stali, natomiast nóż ma symetryczny szlif.


Noże są ostrzone przy pomocy unikalnej technologii Honbazuke, zatem trójfazowego ręcznego ostrzenia. Ostrze to charakteryzuje się wysoką sprężystością oraz wytrzymałością na np. zginanie czy też rdzewienie.

Tags: Produkty, bar, kucharz