Witaj w skromnych progach naszego portalu


Zapraszamy

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie szukałaby jakiś ciekawych inspiracji kulinarnych. Jeżeli należysz do tych osób to koniecznie zapoznaj się z naszym portalem. Znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji dotyczących jedzenia, napojów, drinków, a także aranżacji kuchnii. Sprawdź nas!


Na czym polega dieta bez glutenu, dla kogo jest dedykowana?

Posted on 29/01/2019 4:53pm

Dieta bezglutenowa nie jest prosta w stosowaniu. Trzeba wyrzucić z jadłospisu nie tylko standardowe produkty które zawierają gluten, ale też uważać na te, w których gluten jest ukryty. Jakiego rodzaju artykuły są dozwolone, a jakie niedopuszczalne w diecie bezglutenowej? W jakich artykułach może pojawiać się gluten?
Pieczywo
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Dieta bezglutenowa to dieta, której podstawową i tak naprawdę jedyną zasadą jest wykluczenie z jadłospisu glutenu – wyjątkowego rodzaju białka. Źródłem glutenu są pszenica, żyto, pszenżyto, orkisz i jęczmień. Zaliczamy tu także owies, ze względu na bardzo duże ryzyko zanieczyszczenia jego upraw zbożami glutenowymi. dieta (dietetyk ze Starachowic) bezglutenowa jestprzeznaczona z reguły dla osób z alergią na gluten lub celiakią. Trzeba wspomnieć, że są to dwa różne choroby które znajdują się w temacie nietolerancji pokarmowych i nie można ich ze sobą pomylić. Celiakia nie należy, tak jak alergia na gluten, do alergii pokarmowych - to choroba o podłożu immunologicznym. ez wątpienia w obu sytuacjach zasadniczą metodą profilaktyczną jest wyeliminowanie glutenu, jednak po stwierdzeniu celiakii, dieta (zobacz pudełkowe jedzenie) eliminacyjna musi być stosowana do końca życia, z kolei alergia pokarmowa może w pewnych momentach osłabić swoje nasilenie, lub nawetustąpić zupełnie.

Na czym opiera się dieta bezglutenowa i jakiego rodzaju produkty bezglutenowe możemy jeść bezpiecznie? W diecie bezglutenowej dobre są produkty z mąki kukurydzianej, ryżowej, sojowej, gryczanej, prosa, amarantusa, komosy ryżowej, gdyż tego typu rośliny naturalnie nie mają w sobie glutenu - zdrowe produkty bezglutenowe od Raw Foods. Bez przeszkód dozwolone jest spożywanie także odpowiednio przetworzone zboża glutenowe. W jadłospisie mogą znajdować się także kasza jaglana, orzechy, soczewica, ciecierzyca czy sezam.dietetyczne śniadanie
Author: with wind
Source: http://www.flickr.com
Jednakw tym momencie bardzo ważna uwaga - mąka kukurydziana, ryżowa, gryczana dopuszczane w sprzedaży mogą zostać skażone glutenem, na skutek np. zmielenia w tym samym młynie lub przetwarzaniu w jednym zakładzie zbóż bezglutenowych i glutenowych. Dlatego najdogodniej kupować produkty z licencjonowanym znakiem przekreślonego kłosa, ponieważ nad tymi produktami kontrolę posiadają organizacje chorych na celiakię. Dzięki temu możemy być pewni, że tego rodzaju produkty będą w 100% wskazane.

Tags: dieta, Produkty, kasza, gluten, mąka