Witaj w skromnych progach naszego portalu


Zapraszamy

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie szukałaby jakiś ciekawych inspiracji kulinarnych. Jeżeli należysz do tych osób to koniecznie zapoznaj się z naszym portalem. Znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji dotyczących jedzenia, napojów, drinków, a także aranżacji kuchnii. Sprawdź nas!


Nowe warianty zdrowego jedzenia

Posted on 18/01/2019 7:28am

W Polsce, przez ostatnie parę lat nastała prawdziwa rewolucja w postrzeganiu specjałów, występujących na naszym stole. To, co jeszcze niedawno mieliśmy za wartościowe i pożywne, dziś jest koszmarem osób chcących odżywiać się prawidłowo. Zagościły u nas całkiem nowe zwyczaje kuchenne i dietetyczne, młodzi zaciekawili się właściwościami odżywczymi spożywanych potraw, często przekładając je nad walory smakowe. Jednak najchętniej realizujemy potrawy, łączące w sobie pożywność i smak. Zielona herbata wyparła czarną, spożywamy więcej warzyw i owoców, niwelujemy cukry - ludzie stali się bardziej świadomi.

Barwny posiłek
świeże zioła
Author: KateMonkey
Source: www.flickr.com
Klasyczny polski posiłek, którego połowę stanowił tłusty kawałek kotleta, nie jest już pożądanym zjawiskiem. Teraz coraz więcej osób ogranicza spożywanie mięsa, mało tego, coraz popularniejsza staje się dieta wegetariańska, która zupełnie wyklucza spożywanie produktów odzwierzęcych. Zdanie stowarzyszeń prozdrowotnych jest jednoznaczne - człowiek jest wszystkożerny, nie może sprowadzać swoich posiłków wyłącznie do mięsa, bowiem jest to dlań szkodliwe. Układamy swoje posiłki na kolorowo, jemy kasze, rośliny strączkowe, zielone warzywa, odżywiamy się sezonowo. Zielona herbata, o wiele bardziej zdrowa od klasycznej, króluje w wielu domach. Dużo osób hoduje swoje zioła na balkonie, aby zawsze mieć pod ręką świeży pęczek oregano lub pietruszki (poznaj dodatkowe informacje). Jeżeli wybieramy już posiłki mięsne, ograniczamy się do drobiu, indyka i morskich ryb, staramy się przygotowywać wszystko nisko kalorycznie, używać wartościowych tłuszczów. Jednak dzięki zastosowaniu całej palety przypraw, które poznajemy eksperymentując z potrawami kuchni świata, nasze posiłki są bardzo pyszne a przy tym całkiem pożywne.

Co odeszło w zapomnienie?
zielona herbata
Author: www.sxc.hu
Source: www.sxc.hu
Coraz więcej wiemy o szkodliwości klasycznego, bardzo przetworzonego cukru, usiłujemy nie fundować go naszym potomkom, gdyż udowodniono, że ma działanie rakotwórcze.

Sympatykom sprawdzonej informacji zalecamy tę witrynę (https://maslove.pl/), ponieważ nie dość, że mówi on o pokrewnej kwestii, to robi to też w niezwykle ekscytujący sposób. Kliknij i zobacz!

W wypiekach używamy suszonych daktyli lub syropu z agawy dla nadania słodyczy. Zastąpiliśmy zwykłą mąkę razową, która ma sporo błonnika i wartości odżywczych. Zdrowa i pyszna zielona herbata wyparła czarną, pełną teiny i wypłukującą z naszego ciała wapń i żelazo (całkiem przydatna strona, warto zajrzeć). Zamiast kawy wybieramy energetyzującą yerba mate. Nierzadko interesujemy się uprawą bez nawozów, kupujemy warzywa od organicznych dostawców, samodzielnie uprawiamy zioła na balkonie. Sporo kontrowersji obecnie zaczął budzić gluten, białko występujące w niektórych zbożach. Sporo osób, nawet tych nie uczulonych na niego, zaczęło go zastępować. Dzięki temu popularne stały się bardzo pożywne mąki z kasz jaglanej czy gryczanej, z fasoli, brązowego ryżu czy tapioki.Tak jak jeszcze w czasach PRL, tłuste, mięsne pożywienie było dowodem wysokiego statusu społecznego, tak dzisiaj wszystko ma się zupełnie inaczej. Zamiast mięsa wybieramy rośliny, dzięki przepisom z różnych regionów globu poznajemy dania na bazie strączków, bardzo pożywne, a co najważniejsze znacznie tańsze niż dania mięsne.

Tags: zdrowie, warzywa, posiłki, dietetyka