Witaj w skromnych progach naszego portalu


Zapraszamy

Nie ma chyba osoby, która chociaż raz nie szukałaby jakiś ciekawych inspiracji kulinarnych. Jeżeli należysz do tych osób to koniecznie zapoznaj się z naszym portalem. Znajdziesz tutaj mnóstwo ciekawych pomysłów i inspiracji dotyczących jedzenia, napojów, drinków, a także aranżacji kuchnii. Sprawdź nas!


Porady kulinarne, z jakich powinniśmy skorzystać. Jak jeszcze nie znasz tych rad, przeczytaj koniecznie

Posted on 22/06/2018 11:50am

Spośród porad i przepisów kulinarnych trudno wybrać to jedno, które będzie z pewnością najbardziej atrakcyjne. Najbardziej odpowiednim sposobem jest więc poznawanie innych interesujących przepisów i porad, jakie możemy wprowadzić do swojego jadłospisu. Dzisiaj zobaczymy jak wartościowa jest kalarepa i poznamy wspaniały przepis na żeberka wieprzowe.

Żeberka
Author: jeffreyw
Source: http://www.flickr.com
Kalarepa należy do grupy roślin krzyżowych – jest dość blisko spokrewniona z kapustą, kalafiorem oraz brukselką. Warzywo to pochodzi z Europy, tu jest bardzo często uprawiane. Dobre do spożycia bulwy tworzą się po około 2 miesiącach od wysiewu.Młodsze rośliny są chrupiące, zaś ich miąższ jest o słodkim posmaku, bardziej zbliżony w smaku do surowych brokułów czy kapuścianych głąbów. Starsze rośliny charakteryzują się dużymi łodygami poprzerastanymi twardym włóknem. W uprawie znaleźć można dwa rodzaje kalarepy – o łodygach zielonych i fioletowych. Kolor ten odnosi się do zewnętrznej części rośliny, wewnątrz miąższ jest jaśniejszy, podobny do kremowożółtego. Jakie ma kalarepa właściwości? - ciekawostka.

Delikatna, słodkawa w smaku kalarepa zawiera pokaźną liczbę witamin, składników mineralnych, a najistotniejsze błonnika pokarmowego, co czyni ją niezwykle niskokaloryczną. 100 g tego warzywa to tylko 27 kalorii, co równa się mniej więcej 1 kostce czekolady mlecznej. Warzywo to stanowi dobre źródło witaminy C. Powyższa porcja pokrywa aż 102% codziennego zapotrzebowania na tego typu składnik. Dodatkowo kalarepa identycznie jak pozostali przedstawiciele roślin krzyżowych posiada aktywne biologicznie związki takie jak izotiocyjaniany, sulforafan czy indol-3-karbinol, jakie mogą wykazywać działanie przeciwnowotworowe. Obecnie w kalarepie witaminy z grupy B wpływają korzystnie na przemianę materii oraz wspomagają pracę układu nerwowego.

A teraz obiecany przepis na żeberka wieprzowe - . Takie żeberka powinniśmy wymyć i pokroić w paski (najlepszej o szerokości około 4-5 cm). Posolić i popieprzyć. Na gorącą patelnię wlać olej i wrzucić gotowe żeberka. Smażyć z z jednej i drugiej strony aż mięso się właściwie przypiecze. Cebulę należy obrać i pokroić w podłużne, cieniutkie paski i dodać do przypieczonych żeberek. Gdy cebula będzie zeszklona, oblać mięso wodą, dodać liść laurowy iziele angielskie, wszystko dusić pod przykryciem około 40 minut. Przyprawić do smaku. Gotowe żeberka powinniśmy podać na ciepło. Tak przyrządzone żeberka urzekną każdą osobę. Korzystnie przygotować takie danie, jak szykujemy jakąś domową imprezę.

Tags: przepisy, żeberka, kalarepa